Mezinárodní den levharta arabského: Jak rozeznat levharta od ostatních velkých koček?

Levhart, zvaný také jako leopard, panter nebo pardál, je šelma z čeledi kočkovití rodu panthera. Díky jeho skvrnité srsti si mnoho lidí plete levharta s jaguárem či gepardem. Jak je od sebe bezpečně rozeznat? 

Na světě existuje 9 uznávaných poddruhů levharta skvrnitého. Jedním z nich je také levhart arabský, jehož mezinárodní den si připomínáme. Kromě těchto druhů je známých asi 20 neuznávaných regionálních poddruhů.

Z uznávaných poddruhů se v českých ZOO můžete setkat s levhartem perským, cejlonským, jávským, čínským a mandžuským (na obrázku níže označený jako amur leopard). A jak je to s levhartem arabským? Bohužel tento vzrůstem nejmenší poddruh je kriticky ohrožený, jeho populace je odhadována na 200 dospělých jedinců, v zajetí jich pak žije kolem 70. Chovají ho převážně arabské ZOO a vedou si o chovu detailní záznamy. 

Zdroj: capeleopard.org.za

Jak poznat levharta? 

Zmiňovali jsme, že nejčastěji je možné zaměnit levharta s jaguárem nebo gepardem. Zde jsou některé znaky, podle kterých levharta bezpečně poznáte.

Srst a skvrny

Jeden z nejvýraznějších znaků, který může pomoci s identifikací. Levhart, stejně jako jaguár, má na těle takzvané rozety. U těchto šelem se liší barvou a velikostí i tím, že levhartí rozeta je čistá, zatímco jaguáří má uprostřed méně či více výraznou černou tečku, někdy je jich i více. 

Gepard se z této dvojice vylučuje zcela jednoznačně zřetelnými černými tečkami a skvrnami. U jednotlivých šelem se liší kromě barvy skvrn i barva srsti. Geparda také prozrazují černé linie na hlavě vedoucí svisle od očí dolů k tlamě. 

Rozdíly mezi levhartem, gepardem a jaguárem jsou dobře vidět na jednoduché grafice, kterou jsme pro přehled vytvořili. 

Zdroje fotografií: Canva, com, Pixabay.com, FB ZOO Hodonín

Stavba těla 

Co se týče stavby těla, není tento rys tolik výrazný, ale jisté odlišnosti zde jsou. 

Pokud vedle sebe postavíme levharta a jaguára, uvidíme rozdíl v následujících proporcích. Levhart je drobnější a má na rozdíl od jaguára štíhlejší břicho a delší ocas. Naproti tomu jaguár je mohutnější, břicho má soudkovité a ocas kratší. 

Stavbou těla se opět z této skupiny vyděluje gepard, který má štíhlé atletické tělo podobné spíše chrtovi, než velké kočce. 

Hlava

Hlava levharta je menší, hranatá s ostrými a jasně definovanými rysy. Uši jsou delší a oči mají spíše úzký až štěrbinový tvar. Jaguár má hlavu větší, obličej kulatější a rysy měkčí. Oči jsou méně protáhlé a více do kulata. 

Gepard má hlavu menší a zakulacenou s kratší obličejovou částí. Laicky řečeno, mají zkrátka kratší čumák. Co je na nich nejvýraznější, jsou zmiňované černé linie táhnoucí se od očí až ke koutkům tlamy. Ty levhart ani jaguár nemá. 

Zdroj: Wikipedia.org

Další rysy

Další odlišnosti nejsou viditelné okem, rádi bychom je však zmínili. Pokud se vydáte pozorovat tyto šelmy do volné přírody, vězte, že musíte pečlivě vybírat. 

Zatímco za levhartem se můžete vydat do různých koutů Afriky i Asie, jaguára najdete pouze ve Střední a Jižní Americe. Gepard je pak doma v Africe, pár jedinců byste našli i v Pákistánu nebo Íránu.

Levharta byste také častěji, než všechny ostatní velké kočky, mohli potkat na stromě. Díky drobnějšímu tělu a dlouhému ocasu, který mu dodává stabilitu, může levhart odpočívat i na tenčích větvích.

Až se zase příště půjdete podívat do ZOO za velkými kočkami, zkuste dříve než po nápisu na cedulce zapátrat po znacích šelmy a odhadnout, koho máte před sebou.

Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.