Hon na vlka. Co se proboha děje na Slovensku?

Od 1. 1. 2025 přestal být vlk na Slovensku chráněným zvířetem. Jaké jsou kvóty lovu, proč může být toto nařízení neefektivní a jak může ovlivni populaci vlků v Čechách? Zkusme si na tyto otázky odpovědět.

Vyhláška, která pomůže? 

Slovenské Ministerstvo životního prostředí schválilo vyhlášku, za kterou schytalo ostrou kritiku. V ní je stanoven přesný časový úsek, počty kusů i místa, kde je povolené vlky lovit. Sezóna lovu bude probíhat vždy od 1. září až do 15. ledna následujícího roku. Maximální počet vlků, které je možné ulovit, je stanovený na 74, přičemž současná populace vlků se na Slovensku pohybuje v rozmezí 400-600 kusů. 

Lov je přitom omezený pouze na některé lokality, mimo ně je nadále zakázaný. Mapka, která má sloužit myslivcům k orientaci, je ale podle kritiků velmi nepřesná a obsahuje chyby. 

Tím, že vyhláška vešla v platnost 1. 1. 2025, měli myslivci letos na lov již 15 dní. Podle stránek MPSR došlo do 7. 1. 2025 k odlovení 7 vlků. Další data zde zveřejněna nejsou. Některé zdroje však hovoří o tom, že se počet vyšplhal již na 9 jedinců.

Zdroj: FB My sme les

Pomoc, nebo lovecká lobby?

Argumentem, proč nařízení vešlo v platnost, je snaha snížit ekonomické ztráty zemědělců. Vlci prý páchají přílišné škody na populaci ovcí, koz, ale i lesní zvěře, které by se měly řízeným lovem minimalizovat. 

Proti tomuto tvrzení se ale ohrazují mnohé spolky na ochranu přírody i odborníci na chování vlků. Argumentují tím, že vlci jsou nezbytnou součástí ekosystému a přispívají k redukci populace spárkaté zvěře. Ti největší kritikové pak tvrdí, že argument není dostatečně podložený daty a funguje pouze jako krycí manévr pro to, aby si myslivci a sportovní lovci přišli na své. 

Dovolíme si citovat z FB stránky organizace My sme les, která se k aktuální situaci staví následovně: 

Neboli preukázané žiadne ekonomické prínosy. Ministerstvo na rozporovom konaní k našej hromadnej pripomienke nepredložilo žiadne dáta, podľa ktorých by lov vlka znižoval škody na hospodárskych zvieratách.

Naopak výskum, ktorý preukázal, že lov vlka na Slovensku neznížil počty strhnutých hospodárskych zvierat, ministerstvo nezohľadnilo.

Ministerstvo takisto odmietlo podporu preventívnych opatrení, napríklad finančnej podpory na strážne psy či elektrické ohradníky, ktoré stáda chránia preukázateľne lepšie, ako neadresné odstrely.”

K podpoře tohoto názoru se přidává také náčelník slovenského Lesoochranářského seskupení VLK Juraj Lukáč. Ten tvrdí, že vlčí smečka neustále zdokonaluje strategie lovu v lese a nemá pak potřebu lovit hospodářská zvířata. K jejich usmrcování se uchyluje například v době, kdy přijde o dominantní pár a její schopnost efektivně lovit v lese klesne.

Zdroj: FB My sme les

Český vlk v ohrožení 

Nová vyhláška je sice záležitostí slovenské vlády, může však mít negativní dopad na populaci vlků v Čechách. Proč? 

Jednoduše řečeno, vlci neznají hranice. Jejich teritorium může mít velikost až 1300 km² a vlci žijící v Čechách si tak snadno mohou udělat výlet za hranice. Nejvíce problematická je oblast Bílých Karpat. Na slovenské straně se totiž v této oblasti vlci lovit můžou, nejsou zde žádná teritoriální omezení.

Stejný problém řeší také další země, které se Slovenskem sousedí, a kde je lov vlků přísně zakázán. Kromě Čech jsou tak obavy na místě také v Maďarsku a Polsku. 

České organizace již podaly oficiální stížnost evropské komisi. Je jen otázkou času, kdy zareagují další státy. 

Zdroje:

https://mpsr.sk/kvota-lovu-vlka-draveho-pre-polovnicku-sezonu-2024-2025/-247–19402

https://mapa-zastrelenych-vlkov.netlify.app/

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/slovensko-od-noveho-roku-zrusilo-ochranu-vlku-odlovit-je-mozne-az-74-zvirat_2501030744_kvr

https://www.facebook.com/mysmeles.sk/

https://www.aktuality.sk/clanok/NyUDuc3/lov-vlkov-na-slovensku-zakon-je-zmatocny-lov-moze-byt-nelegalny-upozornuju-progresivci/

https://dennikn.sk/4392075/zabijanie-vlkov-sa-rozbehlo-naplno-po-vyzve-kuffu-polovnikom-ich-zastrelili-uz-najmenej-sedem/

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2619522









Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.