Testování na zvířatech pod lupou. Vše, co byste o tématu měli vědět.

Neútulné prostory laboratoře. Vyděšená zvířata, která trpí. I přes vyspělost naší civilizace, nebo možná kvůli ní, se toto stále děje. Jaké české značky stále testují na zvířatech? Jak se na laboratorní testy tváří česká legislativa a jaké jsou alternativy testování na zvířatech? Čtěte. 

Co, proč a na kom se v ČR testuje 

Existuje mnoho zkreslených představ, že testování na zvířatech se týká pouze myší a potkanů či králíků. To bohužel není pravda. V ČR se nejčastěji mezi zvířaty určenými k laboratorním testům objevují také morčata, psi, kočky, prasata, krávy, ovce a kozy i opice, ptáci a ryby. Využívají se ale také fretky nebo koně.

Zdroj: meditox.eu

V České republice, stejně jako v EU, je v současné době zakázáno testovat na zvířatech kosmetické produkty. Stále ale však zůstává obrovské kategorie drogistických prostředků a léčiv, na které se zákaz nevztahuje. Navíc kosmetické firmy prodávají výrobky obsahující složky, které byly v minulosti na zvířatech testovány. Děje se také to, že firma působící v rámci EU používá složky otestované v jiných státech, případně dodává produkty do států, kde se dále na zvířatech testují.

Proč se to děje? Odpověď je jednoduchá. Většina kosmetických firem hledí primárně na svůj zisk. To stejné platí pro farmaceutické firmy, které navíc mohou argumentovat tím, že zvířata podstupují oběť pro „vyšší dobro”. Je to ale opravdu v naší vyspělé společnosti nutné? 

Chmurná čísla 

Podle aktuálních zdrojů počet laboratorních zvířat sice klesá. Ani přes tento fakt ale stále počet zvířat, na kterých se testuje, zůstává velmi vysoký. Podle serveru irozhlas.cz v roce 2023 poklesl o 12 000 na 231 012 zvířat. Skutečné číslo je pravděpodobně ještě mnohem vyšší. Do tohoto počtu se totiž zahrnují pouze zvířata, na kterých se testuje. Některá zvířata jsou usmrcována bez účasti na pokusech, např. kvůli tkáním. 

Zdroj: meditox.eu

Organizace Zvířata nejíme uvádí, že v ČR se v současné době nachází 85 zařízení provádějících testy na zvířatech a 40 zařízení určených k chovu laboratorních zvířat. Mezi největší společnosti testujících na zvířatech patří v ČR Meditox. Na jejích stránkách najdete ve fotogalerii explicitní záběry dokazující, že zvířata s čistým svědomím k testům používají.

Pokud se podíváme na statistiku v ČR od roku 1995, která je dostupná na stránkách Ministerstva zemědělství, můžeme z grafů vyčíst, že počet pokusných zvířat byl v roce 2023 vyšší, než např. v roce 2008, 2010 a 2011. A to v době, kdy existuje velká řada alternativ, prostě nedává smysl. 

Jak to mají české zákony

Samozřejmě bereme v potaz, že se zvyšuje počet látek a přípravků, které musí být otestovány. Česká legislativa, přesněji Zákon na ochranu zvířat proti týrání však uvádí, že pokud jsou k testům dostupné jakékoliv alternativy, je povinné je využít. Jinak české zákony s laboratorními testy na zvířatech nepracují. 

A to je právě jeden z problémů. Ačkoliv jsou alternativy v současné době dostupné, je jich podle mluvčího ministerstva zemědělství nedostatek. Molekulární biolog a bioetik Marek Orko Vácha navíc dodává, že dostupné alternativy nedokážou nahradit plnohodnotný organismus, který dýchá, udržuje homeostázu a probíhají v něm metabolické procesy. To platí zejména o lécích, které je nutné vyzkoušet.

Vácha také dodává, že zvířata jsou jediné živé organismy, na nichž je možné testovat. Testy na lidech jsou takřka neproveditelné a de facto zakázané, což je ukotveno v tzv. Norimberského kodexu z roku 1947. 

Zdroj: globalcosmeticsnews.com

Alternativy testů na zvířatech 

Testovat hotová léčiva a kosmetické přípravky na lidech je tedy možné. Tyto testy ale nesmí být příliš nebezpečné a každý se do nich musí hlásit dobrovolně. Nezřídka se stává, že produkty se na lidech testují až poté, co prošly testy na zvířatech. 

Některé další alternativy testování na zvířatech jsou tyto: 

  • – testy na uměle vypěstované kůži
  • – in vitro testování s použitím buněčných struktur
  • – testy na částech tkání, např. tkání mrtvých pacientů, na placentách po porodu i na zvířecích tkáních, které jsou vedlejším produktem živočišné výroby
  • – počítačové modely schopné nasimulovat fyziologické procesy
  • – EYTEX test s použitím proteinového roztoku z fazolí, který se používá místo Draizeho testu oční dráždivosti

K těmto alternativám se navíc s postupujícími technologiemi přidávají další a další.

Jak poznat značky, které NEtestují 

Existují 2 certifikáty, které vám dají jistotu, že kvůli vašim oblíbeným produktům dané značky netrpěla zvířata v laboratořích. 

Cruelty free

Též známý jako PETA certifikát. Označuje se roztomilou hlavou králíčka a mohou ho získat pouze společnosti, které podepsaly dokument zavazující se k dodržování netestování na zvířatech a používání veganských surovin. Bohužel organizace, která certifikát uděluje, nekontroluje dodržování podmínek. Proto je tento certifikát často považován za diskutabilní. 

Zdroj: seeklogo.com

Leaping Bunny

Tento certifikát označující se králíčkem ve skoku uděluje organizace Cruelty Free International. Jde o nejpřísnější, a zároveň nejdůvěryhodnější certifikát. Značky vyrábějící takto označené produkty musí doložit prohlášení od dodavatelů každé ze surovin použitých ve výrobě. Dodržování standardů je navíc pravidelně kontrolováno. 

Zdroj: leappingbunny.org

Jak tedy vidíme, není králíček jako králíček a v ideálním případě je dobré kupovat produkty s králíčkem ve skoku. 

Napravo vidíte oficiální loga certifikátů, kterým můžete důvěřovat. Zdroj: ethicalelephant.com

Na internetu jsou dnes dostupné seznamy značek, které na zvířatech netestují. Jejich počet se rychle mění, proto je důležité nahlížet do co nejaktuálnějších seznamů.

Naděje pro laboratorní bígly 

Rádi bychom zakončili náš rozsáhlý článek optimisticky. Proto vám chceme představit Ing. Andreu Gašparec a její projekt Druhá šance u Františka

Andrea dříve pracovala v laboratorním provozu. To ji motivovalo k tomu, aby z krutého prostředí odešla a postavila se na druhou stranu barikády. Nyní pomáhá laboratorním bíglům vyřazeným ze středně těžkých a lehčích testů (bohužel po absolvování nejtěžších testů bývají bíglové utraceni). Zachraňuje je přímo z výzkumných laboratoří, stará se o zlepšení jejich fyzického i psychického stavu a hledá jim nové, láskyplné domovy. Zároveň také šíří osvětu spojenou s tímto tématem

Zdroj: FB Druhá šance u Františka

Svými aktivitami pomohla Andrea již několika desítkám bíglů. A my doufáme, že počty zachráněných psů budou vzrůstat. A že se testy na zvířatech brzy stanou minulostí.

Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/pocet-laboratornich-zvirat-v-cesku-klesl-na-231-tisic-skutecne-cislo-je-vyssi_2407241856_hof

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/alternativ-k-testovani-na-zviratech-neni-dost-tvrdi-ministerstvo-legislativa-je_2409011332_jkd

https://zviratanejime.cz/utrpeni-zvirat/testovani-na-zviratech

https://www.biorganica.cz/tema/nase-tema/stane-se-testovani-na-zviratech-konecne-minulosti

https://www.netestovano.cz/blog/eticke-certifikaty–jak-a-proc-se-v-nich-vyznat/?srsltid=AfmBOop_EM2arr3WOxCFa0u7JaEdyJvuqljBL-k_rdgVCfdi3unslCjG

https://mze.gov.cz/public/portal/mze/-q324535—JI41gU7t/vyvoj-poctu-pouzitych-pz-podle-druhu

https://www.netestovanonazviratech.cz/alternativy-k-pokusum-na-zviratech/

https://www.ferwer.cz/blog/testovani-na-zviratech

http://meditox.eu/index.php?item=home&language=cz



Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.