3 užitečné rady: Jak přikrmovat volně žijící zvířata v zimě?

Přikrmování zvěře v zimě je velmi důležité. A to i přesto, že u nás poslední roky bývají zimní měsíce mírné. Plánujete letos zvířátkům přilepšit? Následujte naše 3 zlaté rady, kterými je dobré se řídit. 

Zeptejte se myslivce

Naprosto ideální je spojit se s myslivcem ve vaší lokalitě a zeptat se ho, jak můžete pomoci. Myslivec vás buď poprosí o závoz přímo k němu, nebo vám poradí, do kterého krmelce můžete krmivo zanést. 

Proč nemůžete nechat krmení jen tak pod náhodným stromem? Myslivci znají dobře zvířecí stezky a umisťují krmelce přesně tam, kam jsou zvířata zvyklá chodit. Také plánují výsadbu malých stromků dále od krmelců, aby je zvířata neponičila. 

Může se také stát, že myslivec vaši pomoc zdvořile odmítne, protože k přikrmování má dostatek zásob. V tomto případě můžete nastřádané krmivo darovat například sousedovi, který farmaří, nebo ho odvézt do některé záchranné stanice, kde vaše zásoby určitě uvítají. 

Vezměte to správné krmení

Krmte jen tím, co udělá zvířatům dobře. Co tedy patří a nepatří do krmelce? 

ANO: seno, oves, kukuřice, žaludy, čerstvá zelenina (mrkev, brambory, řepa), čerstvé ovoce (jablka, hrušky, švestky), solný liz, jeřabiny (jsou dobré hlavně koncem zimy)

NE: jakékoliv plesnivé potraviny, obiloviny (kromě ovsa), cukroví a pečivo, zbytky od stolu, uzeniny 

Respektujte les i jeho obyvatele

Přikrmování zvířat může být krásnou rodinnou tradicí. Nedělejte z ní však pouťovou atrakci, nečíhejte na zvířata a nesnažte se je cíleně vyhledat. V lese nekřičte, nic neničte a nenechávejte odpad. Pokud máte s sebou psího parťáka, mějte ho na vodítku, aby neměl šanci lovit volně žijící zvířata, a také aby se mu nic nestalo v případě, že by chytil stopu a utekl vám. 



Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.