Každý rok se i přes intenzivní osvětu najde řada lidí, kteří si pyrotechniku na svátky nedokážou odpustit. Náš článek se znovu pokusí vysvětlit a popsat nebezpečí spojená s ohňostroji a petardami. A najít odpověď na otázku: Stojí pár minut zábavy za tolik zvířecích životů?
Zraněná i mrtvá zvířata
Argumenty, že pyrotechnika je drahá a zapáchá, už nikoho nepřesvědčí. Co ale může pomoct ilustrovat nebezpečnost ohňostrojů, jsou fotky zraněných zvířat od záchranných stanic.
Smutným symbolem silvestrovských oslav se staly zraněné labutě z Prahy, které se v roce 2020 po odpálení ohňostroje vyplašily a hromadně se zranily o elektrické dráhy a trojele.
Panika a úrazy s ní spojené ale nepostihuje jen labutě. Rány a záblesky plaší i další ptáky, kteří mohou v rychlém úprku narazit do překážky a zemřít. Další zvířata pak často kvůli rychlému útěku v panice skákají pod kola automobilů.
Mimo nebezpečí nejsou ani zvířata hospodářská. Na ty bohužel čekají nástrahy v podobě ušlapání zbytkem stáda, zraněné způsobené následkem panikaření ve stájích a boxech a v některých případech může u březích samic (klisen, krav, ovcí) dojít k potratu.
Kromě všech výše popsaných rizik se odpalováním pyrotechniky uvolňují do prostředí škodlivé látky, které jsou nebezpečné pro zvířata i lidi.
Poškozených zvířat není málo
Řada lidí argumentuje tím, že ročně se kvůli ohňostrojům zraní pouze jednotky zvířat. To tak úplně není pravda, větších i menších zvířat, která Silvestra nepřežila, je opravdu velké množství.
Záchranné stanice, kde se o zvířecí pacienty starají, bohužel nedokážou odhadnout přesná čísla. Řadu malých ptáčků a dalších živočichů totiž může lidské oko přehlédnout a pomoci se jim tam nedostane.
To, že nejde o krátkodobý problém, ale pořádnou dlouholetou patálii, dokazuje záznam Záchranné stanice živočichů Plzeň ze začátku roku 2008. Dovolíme si ocitovat část textu a přiložit fotku poraněného kalouse, který bohužel uhynul:
„Na zahradě u lesa, kousek od obytné části obce, našel mladý muž s kamarádem nehybně ležícího kalouse ušatého. Ochrnuté pánevní končetiny, plácání křídel, neschopnost pohybu. Pravděpodobně trauma páteře od nárazu na překážku. Navíc sova tam už nějaký den ležela, jelikož je hubená a vyhladovělá. Smutný pohled do očí kalouse, jelikož ani tenhle pták pravděpodobně nepřežije.”
Zákony a pyrotechnika
Současná legislativa rozděluje 3 kategorie skupiny: zábavní (s výrobky kategorií F1-F4), divadelní (kategorie T1 a T2) a na ostatní pyrotechnické výrobky (kategorie P1 a P2). Kategorie se rozdělují podle úrovně hluku a nebezpečí při odpalování. Skupina F4 je dokonce tak nebezpečná, že tyto výrobky může odpalovat pouze profesionál s odbornou způsobilostí. Spolky na ochranu zvířat se snaží vyvíjet dlouhodobý tlak, který by vedl k úplnému zákazu prodeje pyrotechniky kategorií F2-F4 a posunutí hranice u prodeje pyrotechniky kategorie F1 ze současných 15 let na 18 let a také například o zákaz praskacích kuliček.
Z textu, který na stránkách zveřejnila organizace Hlas zvířat vyplývá, že ohrožování zvířat pyrotechnikou může být posuzováno jako týrání.
Zatímco neúmyslné ublížené zvířatům za použití pyrotechniky se klasifikuje jako přestupek, úmyslné ublížení je trestným činem se sazbou odnětí svobody 2-5 let.
Největší problém ale je, že zranění či smrt zvířete v důsledku odpalování ohňostrojů se velmi těžko prokazuje.
Co můžete dělat, když vám to není jedno?
Informujte se o legislativě ve vaší obci. Pokud je u vás pyrotechnika zakázaná a někdo si přesto jde pouštět před dům rachejtle, kontaktujte policii. Ta může na místě uložit peněžitou pokutu a pouštění ohňostroje zakázat.
Sledujte informace o zákazu prodeje zábavní pyrotechniky, probíhající petice a osvětové akce. Kromě Nadace na ochranu zvířat se o úpravu legislativy zasazuje například Společnost pro zvířata. Na jejích stránkách můžete sdílet také svá svědectví týkající se nebezpečného odpalování pyrotechniky ve vašem okolí.
Pokud jste drobný podnikatel živící se prodejem smíšeného zboží, jednoduše pyrotechniku neprodávejte. Připojíte se tak k velkým obchodním řetězcům, jako je Tesco nebo BILLA, které se rozhodly, že zábavní pyrotechniku prodávat nebudou.
Co dělat, když najdete zraněné zvíře po silvestrovských oslavách?
Rozhodně kontaktujte nejbližší záchrannou stanici a případně zvíře převezte přímo do zařízení. V případě, že je zvíře velmi zraněné a vy se s ním bojíte manipulovat, poproste záchrannou stanici o odchyt. Pomoci s odchytem vám může i policie.
Děkujeme každému, kdo se letos rozhodně slavit konec roku bez ohňostrojů.