Procházíme-li dějinami lidstva, pátráme-li po jeho vítězstvích, po rozvoji řemesel obchodu, překonávání vzdáleností, ale i po válečných událostech a bojích, narazíme vždy na koně. Bez koně by se civilizace vyvíjela nepochybně docela jiným směrem.
V některých částech světa je kůň stále platným a nezbytným pomocníkem v zemědělství a v dopravě, zvláště v obtížně dostupných terénech.
Partnerství člověka a koně trvá okolo šesti tisíc let, mnoho z různorodého využití koně již vymizelo, zůstalo však partnerství koně ve sportu a ve volném čase, kůň je stále užitečným pomocníkem policie při udržování pořádku, pomáhá při terapii. Především je ale partnerem, přítelem a společníkem a díky němu se vracíme blíže k přírodě.
Jaké všechny „funkce“ v běhu dějin kůň zastával?
Zdroj potravy a oblečení, začátky domestikace
Pravěkému lovci kůň jako úlovek zajistil obživu na několik dní, jeho kůži využil na zakrytí těla. O tom svědčí i archeologické nálezy, kde byly mezi ostatními kostmi zvířat nalezeny i kosti koně. Ano, pravda je, že v tomto případě se nejedná o partnerství, ale význam pro člověka měl kůň už před padesáti tisíci lety. Úplně první účel domestikace souvisel i koněm jako zdrojem potravy – nebylo nutno jej složitě lovit. Teprve později byli koně využívání pro tah a pro jízdu.
Velkým průlomem v dějinách lidstva byla chvíle, kdy člověk zjistil, že může použít koně k tahu nebo k jízdě. Člověk ke své inteligenci a schopnostem přidal sílu, rychlost a vytrvalost koně a jeho citlivé smysly a získal tak obrovské možnosti. Mohl poznávat nové země, dobývat mocné říše, rozvíjet řemesla a zemědělství, a to zdaleka není všechno.
Pomocník pastevce (honácký kůň)
Kůň při pastvě umožnil ovládat mnohem větší stádo na velkých plochách, lepší možnosti rozdělování a shánění dobytka. Z této práce vychází i sportovní disciplíny v rodeu.
Tahoun (soumar)
Koně dopravovali (a někde i dopravují) náklad i osoby, byli a jsou zapřaháni do kočárů, saní, fungovala i koněspřežná kolejová doprava. V průběhu časů to byl nejlepší a nejrychlejší způsob dopravy na delší vzdálenosti a kočáry tažené koňmi byly často dokonale provedené a velmi pohodlné. V současné době je můžeme vidět při slavnostech nebo jsou používány jako atrakce pro turisty.
Pomocník v zemědělství
V zemědělství využití síly, vytrvalosti a rychlosti koní umožnilo efektivnější využívání a obdělávání pozemků, umožnilo i práci v hůře dostupných terénech a dodnes se koně využívají například při svážení dřeva v těžko přístupných lesních oblastech. Koně pomáhali při dopravě nákladů, tahali zemědělské nářadí (pluhy nebo brány), poháněli některé stroje. V některých oblastech je stále využití koní v zemědělství výhodnější a také šetrnější k přírodě a životnímu prostředí.
Válečný kůň, strážce pořádku
Již od starověku se koně ve válkách a bitvách používali (a zneužívali) k tažená válečných vozů a k jízdě pro kavalerie. Široce využíváni byli koně i v bitvách ve středověku. Velký význam měli koně pro Mongoly při jejich dobyvatelských výpravách, mongolské jízdy byly velmi obávané.
Se středověkem se také pojí rytířské turnaje, pro které byli koně speciálně cvičeni a zvyklí i na vlastní brnění.
Poslední velká jezdecká bitva se odehrála u Waterloo a zakončila napoleonské války, během kterých byly použity tisíce koní.
Velký význam měli koně během kolonizace Ameriky, protože domorodé obyvatelstvo koně neznalo, ti na kontinentu vyhynuli před deseti tisíci lety.
Kůň slouží k zajištění pořádku u jízdní policie i v současné době a nepochybně vzbuzuje respekt.
Dopravní prostředek, pomocník při předávání zpráv
Kůň sloužil nejen pro osobní dopravu, často jako jediný prostředek k rychlejšímu přesunu z místa na místo, ale také jako doprava kurýrů při předávání zpráv. Nebyl to jen známý Pony Expres v Americe, ale i v Evropě se využívali koně při doručování pošty ať už systémem poštovních kurýrů na koních nebo později poštovních vozů tažených koňmi.
Partner ve sportu a pro volný čas
Koně jsou především v současnosti vnímáni především jako společníci a partneři pro sport a volný čas, mnoho sportovních disciplín se odehrává na mezinárodní mistrovské úrovni, k tomu směřuje i chov sportovních koní, který je zaměřen na obratnost, rychlost a dobrou komunikaci s člověkem. Nezastupitelnou roli stále více získává kůň jako partner pro volný čas, pro vyjížďky do přírody, rekreační sport, relaxaci a kontakt a kontakt s živým tvorem.
Terapeutický kůň
V poslední době roste význam koně jako terapeuta pro handicapované lidi, způsobů, jak může kůň pomáhat fyzicky i mentálně handicapovaným je mnoho a možnosti se stále rozšiřují. Je to velká pomoc a zlepšení života, ať už dětí či dospělých s různými handicapy.
Koně, zejména poníci, se osvědčili také jako významný terapeutický nástroj při překonávání traumat a duševních onemocnění, což se potvrdilo například začátkem roku 2024 na FF UK v Praze, kdy se studenti a zaměstnanci snažili navrátit do běžného života po střelbě na půdě fakulty. V poslední době jsou terapeutičtí poníci využívaní také k aktivizaci seniorů ve specializovaných zařízeních.
Koně sehráli klíčovou roli ve vývoji moderní civilizace. Díky koním došlo k revoluci v zemědělství, rozvoji měst, zrychlení dopravy a komunikace. Není vinou koní, že také usnadnili válčení a dobývání.
V 19. století koně získali na významu a jejich využití vrcholí a všestranně se rozšířilo. Zajišťovali nákladní i osobní dopravu, účastnili se bojů v armádě, zastávali těžkou práci v zemědělství i v průmyslu-
Význam koní ale nemizí ani v 21. století. Posílilo se jeho poslání v oblasti sportovní a relaxační, terapeutické, společenské, ale i strážní a umělecké. Poděkujme koním za jejich službu lidstvu!
Zdroj fotografií: Pixabay.com