Jak udělat vánoční stromeček bezpečný pro psa i kočku?

Většinu mazlíčků nechává vánoční stromeček i další ozdoby klidnými. Co když ale zrovna vy máte doma chlupatého ničitele? Poradíme vám, jak mít hezký, a zároveň bezpečný stromek, který vašemu pejskovi nebo kočičce neublíží. A zaměříme se i na další vánoční dekorace. 

Největšími zvědavci, kteří potřebují opatření i dohled, jsou štěňata, a také aktivnější kočičky, které rády objevují. 

Typ stromku a jeho uchycení

Pokud si myslíte, že „řádění” vašeho mazlíčka vyřeší umělý stromek, pak vás zklameme. Tento typ stromku není o nic méně rizikový, než živý. U obou hrozí pozření jeho částí. Zatímco živé jehličí je ostré a pro zvířata toxické, pozření umělých částí zase může ucpat a narušit mazlíčkovi střeva

Řešením pro některé pejskaře je spokojit se s menším stromkem, který umístí například na komodu, aby na něj pes nedosáhl. U šplhavých koček ale situaci tak snadno nevyřešíte. Co s tím? 

Umístění a zabezpečení stromku

Ideální je vybrat si k umístění stromečku roh místnosti, kde bude stabilnější. U majitelů koček doporučujeme dát stromek dál od nábytku, který by kočička mohla použít jako odrazový můstek, aby na strom lépe vyšplhala.  

Stromek postavte do pevného masivního stojanu, například kovového. Pokud máte stojan s nádobou na vodu, je důležité ji zakrýt! Do vody se uvolňují silice z kmene i jehličí, které jsou pro zvířata také toxické. Pitím této vody se mohou otrávit. 

Vánoční stromeček přichyťte ke zdi, třeba za špičku. A to i v případě, že máte psa, na kterého by stromek mohl lehce spadnout. 

Ozdoby na stromku jsou hlavně pro kočky, ale i pro psy, fascinující hračkou.

Ochranná zóna kolem stromku

U štěněte vám pomůže zajistit strom kolem dokola ohrádkou, přes kterou se nedostane. Připadá vám tohle řešení málo estetické? Dnes už koupíte krásné dřevěné ohrádky, které doplní vaši výzdobu. 

U koček je situace trochu složitější. Můžete nastříkat kolem stromku přírodní vůně, které kočičku odpuzují (citrusy, rozmarýn, voda s octem), případně koupit odpuzovač ve spreji. U něj vám ale nikdo nezaručí, že bude na kočičku fungovat. Zafungovat by mohlo umístění alobalu pod stromek. Pro kočky totiž není příjemný na tlapky. Řešením je také dát stromeček do uzavíratelné místnosti, kam kočka nechodí či nebude chodit následujících pár dní. 

Strašák jménem vánoční ozdoby

Než stromeček ozdobíte, nechte svého chlupáče, aby si na nový objekt v bytě trochu zvykl. Mezitím si připravte vhodné vánoční ozdoby. Nejvíc úrazů a zdravotních komplikací se psům i kočkám stává právě kvůli nim. Jak tedy ozdobit stromek bezpečně? 

Na vánoční stromeček majitelů zvířat NEpatří:

  • skleněné ozdoby – mohou se rozbít
  • kovové háčky na ozdoby – mohou zvířatům poranit packy a při pozření i orgány
  • blikající světýlka – zbytečně by zvířata dráždila
  • třpytivé třásně a ozdoby – více vyzývají zvířata ke hře
  • ozdoby s ostrými hranami
  • stuhy – kvůli polknutí
  • čokoládové kolekce – pro psy i kočky je v to v podstatě jed, nebezpečný je o obal se šňůrkou
  • svíčky a prskavky – mohou zvíře vyděsit a popálit

Na vánoční stromeček naopak můžete dát:

    • ozdoby z papíru, filcu nebo slámy či nerozbitné plastové ozdoby
    • háčky ideálně z papíru nebo plastu 
    • světýlka s dobře zabezpečenými kabely – dají se koupit speciální chrániče
    • sušené ovoce

Střepy z ozdob mohou zvířátka poranit.

Další nebezpečné vánoční dekorace 

Jaké ozdoby byste měli na Vánoce mít na bezpečném místě, případně je rovnou z dekorace vypustit? 

Vánoční květiny a vánoční vůně 

Pozor na jmelí! Ze všech vánočních květin je nejjedovatější. Hrozbu představují i vánoční hvězda a hvězdník. Poškodit trávicí trakt vašeho miláčka může i pichlavý vánoční kaktus nebo cesmína, která je zároveň jedovatá. 

Pozor také na vánoční vonné oleje. Máte-li psa, určitě se vyhněte hřebíčku. U koček si dávejte pozor na tea tree, mentol nebo eukalyptus. Ve větším množství mohou být pro zvířata toxické, nehledě na jejich citlivý čich, který trpí intenzivními vůněmi.

Zásady bezpečnosti mazlíčků by měly určitě znát i vaše děti.

Otevřený oheň

Pokud si zapalujete svíčky na adventním věnci nebo svícnu, buďte ve střehu. Nejednomu psovi či kočce vzplál ocásek při motání kolem nízkého stolku se svíčkami. Nechcete být pořád jako bachař? Pořiďte si LED svíčky. 

Pokud se vašemu parťákovi nedej bože něco stane, nepanikařte. Dopravte zvířátko co nejdříve k veterináři a podrobně popište, co se stalo. Předtím ale napřed zkontrolujte, zda je vaše veterina o svátcích otevřená. Případně najděte nejbližší pohotovost. Pamatujte, kromě bezpečnosti mazlíčků je důležitá i ta vaše. Před odjezdem k veterináři zkontrolujte, jestli jste někde nenechali hořet svíčku. 

Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.