Každý rok řeší řada majitelů psů palčivou otázku. Jak svému milovanému mazlíčkovi pomoct, aby na Silvestra nevyletět strachy z kůže? Máme pár tipů, které by vám mohly konec roku s vaším pejskem usnadnit.
Ideální je samozřejmě odjet někam, kde se rachejtle nestřílí. Ne každý má ale takovou možnost a najít v této době místo s absolutním klidem je poměrně těžké. Buď neexistuje, nebo je už v půlce podzimu rezervované. Co s tím?
Před Silvestrem
Je důležité vědět, že za jediný den svého mazlíčka na večer plný rachejtlí nepřipravíte. Pokud se psem systematicky trénujete, měla by příprava na Silvestra probíhat kontinuálně celý rok. Začínáte až teď? Zkuste některý z našich tipů a strategií.
Získejte si informace
Na Silvestra je dobré připravovat se už začátkem prosince. Koneckonců v některých městech se pouští rachejtle a petardy už od Mikuláše.
Řada kvalitních trenérů pořádá semináře nejen pro své klienty. Jeden takový nabízí například MVDr. Markéta Rybářová, CDBC z projektu Psí nebojsové. Pro své klienty pořádá seminář každoročně i Karolína Čarková alias Psím jazykem. Právě od Karolíny jsme načerpali řadu užitečných informací.
Co se týče rad od Karolíny, aplikuje na svého pejska metodu zvykání na nepříjemné zvuky pomocí desenzitizace a kontrapodmiňování. Tyto metody můžete používat i vy doma, vždycky je ale dobré, aby vám postup vysvětlil zkušený trenér a dohlédl na to, že s pejskem pracujete správně.
Zvykání psa na zvuk ohňostroje
Při desenzitizaci zvykáte pejska na nepříjemné zvuky tak, že ho dlouhodobě tomuto zvuku vystavíte. Jak na to? Najděte si nahrávku ohňostroje a pouštějte ji pejskovi denně cca 10 minut. Důležité je začít na nejnižší hlasitosti a postupně zvyšovat. Vždy hlídejte reakci svého psa. Pokud vstává, špicuje uši nebo rovnou utíká pryč, hlasitost snižte.
Kontrapodmiňování je naopak vystavení pejska hlasitému zvuku na krátkou dobu. Pustíte nahlas zvuk ohňostroje, asi po 2 sekundách ho stopnete a dáte psovi odměnu. Odměna je zde zásadní, pes si spojí nepříjemný zvuk s příjemnou věcí— jídlem.
Silvestr je tady
Příprava prostředí
Připravte pro pejska klidné, bezpečné místo. Může to být pelíšek nebo klec, přes kterou hodíte deku. Některá zvířata v panice vyhledávají nejklidnější místnosti v domě, zejména ty bez oken. Proto můžete umístit úkryt například do koupelny.
Pokud máte psa venku, rozhodně ho na Silvestra vezměte dovnitř, třeba jen do předsíně nebo chodby, kde mu připravíte pelíšek.
K úkrytu dejte pejskovi misku s vodou. Dále připravte nějakou enrichmentovou aktivitu — čmuchací kobereček, lízací podložku nebo kong či něco na kousání. Nepřehánějte to. Ať pes nemá „podezření”, že se něco bude dít.
Zvířatům, která se extrémně bojí hluků, může pomoci hlasitá klidná hudba, případně nahlas puštěná televize. Někteří psi se bojí kromě ran také záblesku. Radíme proto zatáhnout závěsy a co nejvíce zatemnit místnost.
Velmi důležité je, jak se budete během dne chovat vy. Dělejte, jakoby se nic nedělo. Pokud bude pejsek ve stresu, přehnaně ho nechlácholte, ale buďte mu nablízku, aby se k vám mohl přijít případně schovat.
Režim dne
Pejska unavte každodenní procházkou, kterou trochu prodloužíte. Unavit ho můžete i hlavolamem, nebo čmuchacím koberečkem. Poslední venčení naplánujte na podvečer, kdy ještě nelítají rachejtle. Za žádnou cenu nechoďte s pejskem ven v noci! Zbytečně ho vystresujete.
Pokud se bojíte, že by někdo mohl vašeho psa vyplašit i během dne, dejte mu raději postroj i obojek a jistěte se dvěma vodítky. Obojek i postroj dobře utáhněte, klidně o malinko víc, než normálně. Opravdu udělejte vše pro to, aby vám pejsek v panice neutekl. Nemuselo by to dopadnout dobře.
Posuňte i čas krmení a nakrmte pejska později. S plným břichem bude unavenější a klidnější.
Zklidňující prostředky
Pokud vaše zvířátko snáší Silvestra opravdu špatně, popřemýšlejte o zklidňující medikaci. Teď nemyslíme, abyste zvíře nadopovali lidskými léky tak, že se probere až na Nový rok.
V tomto bodě se určitě poraďte s veterinářem, případně s odborníkem, který se zabývá alternativní (přírodní) medikací. Kromě konvenčních přípravků na uklidnění totiž můžete jít i přírodní cestou a použít např. CBD pamlsky nebo aromaterapii. Řadu přípravků pro zklidnění nabízí např. Dokonalá láska.
Po Silvestru
Věděli jste, že u psa se vyplavují stresové hormony po dobu až 72 hodin? Proto doporučujeme sledovat vaše chlupáče i několik dní po Silvestrovské noci. S pejskem můžete pokračovat v uklidňujících aktivitách. A raději pokračujte ve dvojitém jištění. Najdou se totiž experti, co si rádi hodí nějakou tu petardu i na nový rok.
Tipy pro majitele koček
I u kočiček platí, že potřebují mít své místečko, kam si zalezou. Může to být kukaň, nebo třeba krabice vystlaná oblíbenou dekou. Venkovní kočičky si vezměte k sobě dovnitř, aby se nekrčily vyděšené někde venku.
Chystají se k vám na návštěvu přátelé? Upozorněte je, že máte kočičku doma, a že se bojí. Dají si pak větší pozor, aby kočičku při vstupu nepustili ven.
Co se týče zklidnění kočičky, mohou vám pomoci přípravky nebo speciální plyšáci s obsahem šanty kočičí nebo kozlíku lékařského. Samozřejmě se můžete poradit s veterinářem, aby vám doporučil další zklidňující přípravky.
Stejně jako u psa, pomůže u kočičky pozdější krmení a únava hraním. U některých koček může pomoci i přektrytí ohňostrojů jiným zvukem, jak jsme psali již u pejsků. Velkou podporou jste i vy jako majitel a vaše klidné chování i během oslav nového roku.