4. prosinec – Mezinárodní den gepardů

Dnes je Mezinárodní den gepardů. Gepard je úžasná kočkovitá šelma, která je známa jako nejrychlejší suchozemský savec současnosti.

Slovo gepard pochází z italského gattopardo, což je kompozitum ze slov gatto – kocour a pardo – pardál. Anglický název cheetah je odvozen z hindského číta a sanskrtského čitraká ve významu „skvrnitý“.

Mezinárodní den gepardů se každoročně slaví 4. prosince a jeho cílem je zvýšit povědomí o těchto ohrožených kočkovitých šelmách. Gepardi čelí ve volné přírodě mnoha hrozbám, které ohrožují jejich přežití.

Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) je nejrychlejším žijícím suchozemským zvířetem. Dokáže vyvinout rychlost přes 100 km/h. Má k tomu dokonale uzpůsobenou anatomii, jeho úžasně ohebná páteř funguje jako pružina. Gepard se při běhu prakticky nedotýká země, pohybuje se až 7 m dlouhými skoky. Drápy mu slouží jako hřeby proti sklouznutí, společně s hrubými chlupy na chodidlech mu umožňují co nejlepší odrazy. Ocas při běhu slouží jako kormidlo a umožňuje manévrovat i při vysoké rychlosti. Je to sprinter, nejvyšší rychlost udrží na krátkou vzdálenost. Ale má úžasnou akceleraci, zrychlení z nuly na sto má za 4 s!  Je to jeden z nejhbitějších savců v přírodě, loví gazely a antilopy. Dožívá se 15 – 20 let.

Foto: DrZoltan, Pixabay.com

Odlišnosti od ostatních kočkovitých šelem

Gepard štíhlý se v mnoha ohledech liší od typické kočkovité šelmy, některými znaky připomíná spíše psovité šelmy. Má poměrně malou, kulatou hlavu a dlouhé nohy i ocas.  Stavbou těla se podobá spíše chrtům. Na rozdíl od většiny kočkovitých šelem nemá úplně zatažitelné drápy. Typickým gepardím znakem jsou černé pruhy táhnoucí se z koutku oka až k tlamě, proto je někdy lidově nazýván kočka, která pláče. 

Gepardi jsou mezi kočkami jedineční také tím, že kořist štvou, což je jinak spíše typický a obvyklý způsob lovu pro psovité. Jsou aktivní ve dne, aby se vyhnuli jiným silnějším šelmám, predátorům.

Foto: Incrediblesightsings, Pixabay.com

Populace ve volné přírodě

Jeho stavy ve volné přírodě se rychle snižují. Původní výskyt geparda zahrnoval Afriku, Arabský poloostrov, Blízký východ a Indii. V současnosti se vyskytují především ve střední, západní a jižní Africe, kde se jeho populace odhaduje na 25 000 jedinců. V Asii jsou gepardi na pokraji vyhynutí a gepard indický je kriticky ohrožený. Malá populace (max. 200 jedinců) ještě přežívá v nedostupných oblastech Íránu a Pákistánu.

Nebezpečí vyhynutí mu hrozí z důvodu úbytku přirozeného životního prostředí, konfliktů s farmáři, lovu kvůli atraktivní kožešině. Kvůli nárůstu lidské populace je zatlačován do rezervací, ve kterých žijí také lvi a hyeny, po člověku největší nepřátelé geparda. Problémem je také velmi nízká genetická variabilita. Vlivem příbuzenského křížení klesá vitalita mláďat a schopnost rozmnožování. Je zařazen do Evropského záchranného programu, v mnoha zoologických zahradách se gepardy daří odchovávat přirozeně i s použitím umělého oplodnění. Gepard je zapsán v příloze I CITES.

Foto: Shilmar, Pixabay.com

Ochočování a odchov v zajetí

Už od dob starověkého Egypta byli gepardi ochočováni a chováni jako domácí mazlíčci nebo jako pomocníci při lovu. Byli chováni v Persii, v Indii, jejich chov se rozšířil i do Arábie a Turecka. V 7. století n.l. se rozšířili i do Číny, kde se gepardi ve volné přírodě původně nevyskytovali. Chov gepardů a lov s nimi byl výsadou velmožů a panovníků. Většina takto chovaných gepardů ale byla pouze odchycena jako mláďata ve volné přírodě a následně ochočena. Odchov, reprodukce v zajetí však byly v tehdejších dobách (na rozdíl od současnosti) vzácností. V období renesance a baroka lovili s gepardy i někteří evropští panovníci, kteří je získali darem z Osmanské říše či Persie. V Indii a Íránu se lov s gepardy udržel ještě do počátku 20. století. V současné době již není provozován.

Foto: ImaB, Pixabay.com

Gepardi v českých zoo

Geparda můžete vidět i v mnoha českých zoologických zahradách a zoo parcích. Jako první chovala geparda ZOO Praha, která ho získala v roce 1933. Další gepardi přišli to pražské ZOO v r. 1954 a první odchov mláďat se podařil v roce 1972. Kromě pražské ZOO se můžete na gepardy podívat také v ZOO Dvůr Králové, ZOO Olomouc, ZOO Plzeň nebo v Zoo Ústí nad Labem. 

Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.