29. listopad – SVĚTOVÝ DEN BEZ KOŽEŠIN


Každoročně si poslední pátek v listopadu připomínáme Světový den bez kožešin (Fur Free Friday). Tento den slouží k šíření osvěty o etických a ekologických problémech spojených s kožešinovým průmyslem a k podpoře bezkožešinové alternativy. Aktivisté na celém světě pořádají demonstrace a kampaně, které upozorňují na utrpení zvířat chovaných pro kožešiny a vybízejí k přijetí udržitelnějších a humánnějších alternativních metod.

Proč říci „NE“ kožešinám?

Zvířata, jako jsou lišky, norci, činčily nebo králíci, jsou často chována v otřesných podmínkách na kožešinových farmách. Žijí v malých klecích, bez možnosti přirozeného pohybu, a jejich životy končí brutálním způsobem, aby se zachovala neporušená kožešina. Kromě etických otázek je výroba kožešin zátěží i pro životní prostředí – chemické látky používané při konzervaci kožešin znečišťují půdu i vodu.

Alternativy ke kožešinám

Dnes již existuje mnoho možností, jak nosit „kožich“, aniž by bylo zapotřebí zvířat. Některé z nejlepších alternativ zahrnují:

Umělé kožešiny – moderní technologie umožňují výrobu syntetických kožešin, které jsou na pohled i na dotek nerozeznatelné od pravých.

Recyklované materiály – mnoho značek vyrábí oděvy z recyklovaných plastů či jiných udržitelných materiálů, které působí luxusně a zároveň šetří přírodní zdroje.

Veganské alternativy – Rostoucí poptávka po veganských produktech vede k vývoji nových materiálů, které jsou šetrné k přírodě i zvířatům.

Chov kožešinových zvířat v České republice

V České republice byl chov kožešinových zvířat zakázán zákonem, který vstoupil v účinnost v roce 2019. Tento krok následoval po dlouholeté iniciativě ochránců zvířat a silné podpoře veřejnosti. Česko se tak připojilo k řadě dalších zemí, které se rozhodly tuto krutou praxi zakázat.

Zákaz kožešinových farem ve světě

Podobné zákazy již platí v několika evropských zemích, jakými jsou Velká Británie, Rakousko, Nizozemsko, Belgie a Norsko. Některé země (například Itálie) plánují úplné uzavření všech kožešinových farem do několika let. V rámci Evropské unie se stále více hovoří o jednotném zákazu kožešinového průmyslu na celém kontinentu. Naproti tomu některé země, jako je Čína nebo Rusko, zůstávají hlavními světovými producenty kožešin.

Výzva ke změně

Světový den bez kožešin není jen protestem, ale i příležitostí ke změně našich postojů a návyků. Každý z nás může přispět k ochraně zvířat tím, že odmítne nosit pravé kožešiny a bude podporovat značky a návrháře, kteří volí udržitelná řešení.

Zapojením do ochranářských kampaní proti kožešinám nebo jen šířením osvěty můžeme pomoci zvířatům a ukázat, že krása nemusí být na úkor života jiných bytostí. 

Děkujeme, že máte rádi zvířata a pomůžete jim zůstat chlupatá.

Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.