Pro řadu páníčků je placení účtů za veterináře noční můra. Ti ostatní mají svého mazlíčka pojištěného. Proč je dobrý nápad si pejska nebo kočičku pojistit a s čím vám pojistka pomůže? Čtěte náš nezávislý článek.
Jakého mazlíčka můžu a nemůžu pojistit?
Rozhodli jste se pojistit domácího mazlíčka? Skvělý nápad. Než se pustíte do srovnávání, podívejte se na omezení spojená s produkty jednotlivých institucí. V současné době si u nás můžete sjednat pojištění pro psa a kočku bez ohledu na pohlaví a rasu. Existuje také pojištění koní a zemědělských zvířat, ale na ta se dnes zaměřovat nebudeme.
Pojištění pro psa a kočku má několik kritérií, která musí vaše zvířátko splňovat.
Věk
Staršího pejska nebo kočičku vám bohužel nikde nepojistí. Zatímco u menšího psa je hraničním věkem 10, případně 8 let, u větších plemen je to jen 6 let a u koček 8 let. Co když neznáte přesné datum narození? Nevadí. Jsou firmy, kterým stačí i přibližný rok narození.
Prevence
Aby vám mazlíčka pojistili, musí mít v pořádku všechna povinná očkování a také registrovaný čip.
Nemocná zvířata
Bohužel stejně jako pojištění pro lidi mají i pojištění mazlíčků své výjimky a limity. Není například možné pojistit pejska nebo kočičku, kteří jsou již nemocní. V některých případech vám nemusí být uznaný nárok na odškodnění i v případě, že zvíře onemocní chorobou typickou pro jeho plemeno. Zvířátko také nesmí mít nadváhu, ta je totiž rizikovým faktorem i překážkou ve sjednání pojištění.
U zjištění chronického onemocnění vám pojišťovna může proplatit pouze prvotní diagnostiku a ošetření, na pravidelné kontroly a dlouhodobě užívané léky se ale pojištění nevztahuje.
Doporučujeme si vždycky projít podmínky dané pojišťovny a porovnat, co je pro vás nejvýhodnější. Každá pojišťovna má totiž svá, lehce odlišná pravidla.
Na co se pojištění vztahuje?
Jak z logiky věci vyplývá, pojišťují si majitelé svá zvířátka především kvůli úrazu nebo nákladné léčbě. Pojištění vám ale pokryje výdaje i v dalších situacích.
Součástí některých pojistných balíčků je například pomoc s uhrazením následné péče (rehabilitace atd.) či asistenční služba, která vám pomůže najít nejbližší veterinu a dopravit vás na ni v případě, že to sami nezvládnete.
U některých pojišťoven máte nárok na finanční příspěvek i v případě, že váš pes nebo kočka způsobí jiné osobě škodu na zdraví nebo majetku. Kdybyste náhodou museli do nemocnice vy, můžete si nechat uhradit příspěvek na opatrování zvířete (psí hotel, hlídání v soukromí…).
Pomoc můžete očekávat i v případě ztráty nebo odcizení zvířete. A pokud se se svým čtyřnohým kamarádem musíte rozloučit navždy a vyprovodit ho za duhový most, mohou vám některé balíčky pokrýt část nákladů spojených s odchodem parťáka.
Dobré vědět
Pokud máte vy sami pojištění odpovědnosti (lidově řečeno „pojistku na blbost”), může v době zahrnovat i pojištění proti škodě způsobené vaším zvířetem. Záleží, jaké podmínky jsme si během sjednání nastavili.
Svou zkušenost se zahrnutím psa do pojištění odpovědnosti má i Kristýna Čermáková.
„Plnění pojištění jsem využila celkem dvakrát. Poprvé, když moje fenka omylem shodila ocasem ze stolu mobil spolubydlící a ten se rozbil. Podruhé, když nešťastnou náhodou utekla z domu a zranila pudla naší známé, který zrovna šel kolem. Pejsek naštěstí nebyl zraněný vážně, i tak se ale cena vyšetření vyšplhala na dvacet tisíc korun. V obou případech pojišťovna proplatila náklady, za což jsem moc ráda.”
Na co si dát pozor?
Je tu pár háčků, respektive věcí, na které při sjednávání pojištění myslet. U některých pojišťoven máte nárok na vyplacení pojistného jen při ošetření u smluvních lékařů v řádných ordinačních hodinách.
U každé pojistky máte určitou spoluúčast. To znamená, že zaplatíte část účtů sami. Většinou jde o částku kolem 10 % z celkové ceny. A to je mnohem lepší, než 100 %.
Pozor, pojištění neplatí hned. Pokud se vašemu pejskovi něco stane ihned po sjednání pojištění, je možné, že nebudete mít nárok na vyplacení plnění. Pojišťovny se tak chrání před podvody.
Takových výjimek a kritérií je několik. Proto znovu opakujeme, že se vždycky vyplatí si pořádně pročíst, co vámi vybraná pojišťovna hradí.
Kolik mě pojištění bude stát?
Na tuhle otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Všechny instituce totiž mají několik balíčků podle toho, co si přejete pojistit. Můžete tak zaplatit od 200 Kč měsíčně až do částky, která se pohybuje kolem 700 Kč za měsíc. To za zdraví vašeho mazlíčka a klid v duši stojí, ne?
Kdo nabízí pojištění mazlíčků v Čechách?
Abyste věděli, kde hledat, přinášíme seznam organizací, u kterých si aktuálně můžete pojistit pejska nebo kočičku (aktuální k listopadu 2024):
Colonnade
ČPP
Generali
Halali – pouze pro psy
PetExpert
Slavia