27. listopad – DEN ADOPCE ŽELV

Každý rok 27. listopadu slavíme Den adopce želv, který nám připomíná krásu a význam těchto fascinujících tvorů. Želvy patří mezi nejstarší živočichy na naší planetě, protože se na Zemi pohybují už více než 200 milionů let. Od obrovských mořských želv až po drobné suchozemské druhy – každá želva hraje v přírodě svou důležitou roli. Jsou dlouhověké, mírumilovné a často se stávají symbolem klidu a trpělivosti.

Čím jsou želvy zajímavé?

Želvy mají jedinečné vlastnosti, díky kterým přežily mnoho změn naší planety. Některé druhy mohou žít až 150 let, a mají tak neuvěřitelnou schopnost adaptace. Mořské želvy například dokážou urazit tisíce kilometrů při svých cestách mezi místy, kde se rozmnožují a kde hledají potravu. Želví krunýř je nejenom ochrana, ale i důkaz jejich evolučního přizpůsobení. Želvy jsou navíc klíčovým článkem v mnoha ekosystémech – pomáhají udržovat rovnováhu a přispívají ke zdraví oceánů a lesů.

Jak můžete pomoci želvám?

Pokud si plánujete pořídit želvu, pečlivě to zvažte. Dokážete jí dopřát důstojné podmínky pro život? Často můžeme vidět, jak lidé chovají želvy v nevhodných podmínkách. Želva potřebuje prostor a kvalitní stravu. Další věc je její dlouhověkost. Pokud například pořídíte želvu jako dárek dítěti, je velice pravděpodobné, že časem o želvu ztratí zájem. 

Proč je problém vypustit želvu nádhernou do volné přírody?

Želva nádherná (Trachemys scripta) patří mezi nejoblíbenější terarijní druhy, které si nejčastěji pořizují začátečníci, díky své nenáročnosti a atraktivnímu vzhledu. Bohužel, někteří majitelé si neuvědomují, že tato želva dorůstá poměrně velkých rozměrů, vyžaduje speciální péči a může žít až několik desítek let. Když se majitelé rozhodnou, že už se o želvu nechtějí starat, může se stát, že ji vypustí do přírody – a to je velký problém.

Želva nádherná je považována za invazivní druh, což znamená, že pokud je vypuštěna do přírody, může způsobit ekologické škody. V České republice nemá přirozené nepřátele a dokáže přežít zimní období. 

Tyto želvy mohou lovit menší živočichy, včetně larev obojživelníků a drobných ryb, což narušuje potravní řetězec a biodiverzitu v místních ekosystémech. Mohou také poškodit vegetaci ve vodních nádržích, kde se krmí.

Pokud máte doma tuto želvu a už se o ní nechcete či nemůžete starat není dobrý nápad jí vypustit do volné případy a doporučujeme se obrátit na záchranné stanice nebo specializované útulky. 

Adopce želvy

Pokud uvažujete o pořízení želvy můžete udělat dobrý skutek a želvu adoptovat. Hledání takové želvy vám nebude trvat dlouho, v záchranných stanicích a útulkách jich několik vyhlíží domov. Na želvy také můžete narazit v inzerci, kdy jí nabízí chovatel, kterého už omrzela. 

Podpora ochranných programů.

Chráníme mořské želvy z.s. je zaměřen na ochranu mořských želv a jejich přirozených prostředí. Tento projekt se zabývá vzděláváním veřejnosti o důležitosti ochrany mořských želv, informuje o hrozbách, kterým želvy čelí (například znečištění oceánů, nelegální obchod, plastový odpad nebo změna klimatu), a zapojuje veřejnost do aktivit zaměřených na ochranu těchto ohrožených druhů.

Program nabízí i možnost adopce mořských želv, což pomáhá financovat záchranné a ochranné aktivity. Také organizuje osvětové kampaně, přednášky, a někdy dokonce zahraniční expedice, kde mohou dobrovolníci přispět k ochraně želvích hnízdišť. Díky těmto aktivitám Morskezelvy.cz aktivně přispívají k ochraně biodiverzity a inspirují veřejnost k ekologicky odpovědnému jednání.

Šíření osvěty

Sdílejte informace o želvách s přáteli a rodinou a inspirujte ostatní, aby se také zapojili do jejich ochrany.

Želvy potřebují naši pomoc, aby mohly přežít pro další generace. Přidejte se k nám, sdílejte článek a oslavte Den adopce želv tím, že pomůžete šířit povědomí o těchto fascinujících zvířatech a jejich ochraně.

Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.