Krmení ptáků v zimě: Jak a čím správně krmit?

V zimě velká část našich ptáků migruje do teplých krajin. Zůstávají tu ale druhy, o které je třeba se starat a přilepšit jim na zimu. Jak má vypadat správné krmítko a co dávat labutím, aby jim nebylo špatně? Načerpejte tipy v našem článku. 

Krmení ptáků na zahradě 

Ptáky byste měli přikrmovat zhruba od listopadu do března v závislosti na počasí. Pokud se rozhodnete dokrmovat, pamatujte, že krmítko musíte průběžně doplňovat. Ptáci si na vaši podporu zvyknou a pokud přestanete, museli by složitě hledat potravu jinde. 

Mít na zahradě krmítko je to nejmenší, co pro ptáčky můžete udělat. Nebudou hladovět a vy zase budete mít pěknou podívanou na jejich hemžení. Krmítko nejčastěji navštěvují sýkory (koňadra, modřinka, babka…), vrabci, pěnkavy a kosové, ale i hrdličky nebo brhlíci. A když máte štěstí, může k vám zaletět třeba strakapoud

Jak má vypadat krmítko

U krmítka je důležitá hlavně stabilita. Můžete ho zatlouct do země nebo pověsit na strom. Dávejte ale pozor, aby se při větším větru nebezpečně nenaklánělo nebo dokonce nespadlo. 

Krmítko musí být také dobře přístupné a umístěné na klidnějším a přehledném místě, aby ptáčci mohli uletět před nebezpečím. Krmítko by se mělo nacházet ideálně v blízkosti stromů nebo keřů (na zahradě, dvorku nebo třeba na balkoně). Někteří ptáci si totiž potravu pouze vezmou a odletí si ji sníst jinam. 

Ideálním materiálem na výrobu krmítka je dřevo, nejčastěji smrkové nebo bukové. Výhodou je, pokud má krmítko stříšku a bidýlko, aby se ptáci mohli schovat a měli kde sedět. Vyrobit krmítko si ale můžete i z PET lahve nebo dokonce z květináče. 

Na výrobu jedlé dekorace na strom vám stačí provázek a jehlou, na který navléknete jablka. Pod ně navážete větvičky jako bidýlka a ještě přilepíte nezatuhlý lůj se semínky tak, aby utvořil kouli, jejímž středem vede provázek.

Koupi můžete také různá závěsná krmítka s postupným dávkováním nebo závěsy na lojové koule. U nich platí, že musí být především bezpečné. 

Inspirace: Podívejte se na webkameru snímající krmítko v záchranné stanici Makov a zjistěte, jak přikrmuje zvířátka Libor Šejna a jeho tým. 

Myslete na pítko

Ptáci potřebují také pít. Zejména v zimě, kdy vodní toky zamrzají, může být hledání vody obtížnější. Proto je dobré dát do krmítka mističku s vodou nebo pořídit ke krmítku samostatné pítko. Pokud mrzne, nalijte do pítka teplou (ne horkou) vodu, aby déle vydržela. 

Co (ne)patří do krmítka

Čím krmit ptáky, kteří létají na vaše krmítko? 

  • Slunečnicovými semínky, kukuřicí, ovesnými vločkami
  • Speciální směsí pro venkovní ptactvo – koupíte např. v chovatelských potřebách
  • Ovocem – hruškami nebo jablky
  • Vlašskými a lískovými ořechy – louskat je nemusíte, ptáci si poradí
  • Kousky loje – ideálně skopového
  • Podomácku vyrobenými lojovými koulemi
  • Bodláky – někteří ptáci z nich rádi vyzobávají semínka

Potravu jako bodláčí a celá jablka i hrst slunečnice můžete poházet také kolem krmítka. Jsou ptáci, kteří se rádi krmí ze země. Kousky loje můžete zavěsit na strom.

Pozor! Vyhněte se kupování lojových koulí v obchodech. Jsou plné palmového tuku a často leží ve skladech dlouhé měsíce a mohou tak žluknout. Některé koule se navíc umisťují do plastových sítěk, do kterých se pták může zamotat a zlomit si nohu nebo se jinak zranit.

Plastové síťky nejsou pro ptáky bezpečné.

Ptačí budka 

Příjemným bonusem pro ptáky obývající vaši zahradu je i ptačí budka. Ptáci se v ní schovávají, zahřívají a mohou v ní přenocovat. Pokud ji ještě nemáte, doporučujeme k její výrobě použít dřevo, případně si dřevěnou budku koupit. 

Ptačí budka může být krásnou ozdobou vaší zahrady.

V případě, že budky na zahradě již máte, nezapomeňte je před zimou opravit a vyčistit od starých nánosů mechu, listí a větviček, abyste zabránili šíření parazitů na ostatní ptáky. 

Tip: Podívejte se na pořad Do divočiny! s Prokopem Pithartem, konkrétně na díl 3. s názvem Sýkorky a zima. Prokop vám ukáže, jak krmí ptáky u sebe doma on. 

Krmení vodních ptáků u řek a rybníků 

Velmi populární a důležité téma. I přes osvětu posledních let krmí řada lidí labutě, kachny, racky a další vodní ptáky zcela nevhodnou potravou. 

Až příště budete chtít krmit ptáky u vody, vezměte jim tohle: 

  • Obiloviny – například pšenici nebo oves
  • Mraženou nebo čerstvou zeleninu – hrách, kukuřici 
  • Odřezky z kuchyně – hlávkový salát, mrkev, listy z kedlubny
  • Speciální granule pro vrubozobé ptáky – dají se sehnat v chovatelských potřebách

Čím určitě NEKRMIT?

  • Zbytky lidského jídla – kořeněné, sladké, slané, mastné 
  • Plesnivými potravinami

A jak je to s pečivem? 

Doporučujeme se mu vyhnout. Pečivo totiž vyvolává v ptácích pocit sytosti, reálně jim ale nedodává žádné důležité živiny ani kalorie. To je problém zejména u mláďat, kterým může nedostatek živin způsobit i vývojovou vadu.

Pozor si kromě pečiva dejte i na hromadění většího množství potravy na jednom místě. Nesnězené krmivo může zplesnivět a ptákům z něho může být zle. 

Děkujeme, že krmíte správně a pomáháte tak zvířatům přečkat zimu.

Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.