Dnes vám představíme jednu ze záchranných stanic, která sama byla povodněmi zasažena (voda se jim dostala do expoziční části stanice) a přitom poskytla pomoc mnoha volně žijícím zvířatům, která se díky povodním dostala do problémů a potřebovala akutně zajistit základní péči – Záchrannou stanici a ekocentrum Pasíčka v Pardubickém kraji.
Pro pomoc zvířatům v útulcích a záchranných stanicích zasažených povodněmi jsme založili charitativní sbírku ZVÍŘATA V TÍSNI – POVODNĚ 2024 na dárcovském portálu Donio.cz. Sbírka probíhá již více než měsíc a díky štědrým dárcům máme možnost pomoci těm útulkům a záchranným stanicím, které to nejvíce potřebují.
Posláním stanice je záchrana zvířat z volné přírody na území Pardubického kraje a části kraje Vysočina a realizace ekovýchovných programů zejména pro děti a mládež. Součástí areálu je i veřejnosti přístupná expozice zvířat žijících v ČR.
Areál Záchranné stanice volně žijících živočichů „Pasíčka“ je zařízením Českého svazu ochránců přírody a nachází se poblíž obce Bor u Skutče. Hlavním posláním zařízení je léčba poraněných a oslabených živočichů. Z tohoto důvodu zde vzniklo uskupení různých léčebných voliér a kotců zejména pro ptáky, kteří tvoří největší část pacientů zařízení. Další částí zařízení jsou rehabilitační rozletové voliéry, kam se ptáci umisťují po vyléčení před vypuštěním do volné přírody. Voliéry jsou různých typů. Od voliér pro sovy, přes dravce až po vodní a brodivé ptactvo. Trvale handicapovaní jedinci jsou používáni jako adoptivní rodiče nebo pro odchovy mláďat a část je umístěna v expoziční části stanice. Centrální budova disponuje ošetřovnou, místnostmi pro intenzivní péči, přípravnou krmení, sklady a kanceláří. K dispozici jsou i prostory pro vnitřní vzdělávací akce a možnosti ubytování pro školy v přírodě a podobné vícedenní akce.
Stanice byla založena v roce 1998, každý rok zachrání více než 1800 zvířat a připraví vzdělávací ekovýchovné programy pro 8000 účastníků. Jejími branami projde více než 10000 návštěvníků ročně.
Jak situaci během povodní zažívali ve stanici a jak ji zvládali?
Do stanice se dostalo velké množství zvířat. Jak přímo citovali pracovníci stanice v době největšího náporu ohrožených zvířat: „Nejčastěji jsou to teď ježci, dostali se k nám ale například i ledňáčci, netopýři, káňata, poštolky, další jiřičky a vyplavení zajíci. Intenzivní péče jedou na plné obrátky. Dohřívající líhně, vyhřívací podložky a další zařízení běží nonstop.“
Představujeme příběh čápa, který byl ohrožen náporem deště:
„Nápor deště nezvládl tento čáp, který si nárazem pohmoždil levé křídlo a spadl do areálu firmy Kovo HB,s.r.o. ve Svratce na Vysočině. Podle kroužku jsme zjistili, že se dříve pohyboval v Libereckém kraji a už jednu zkušenost se záchrannou stanicí má. V červenci vypadl z hnízda a až do 7. září se zotavoval v ZS Falco. Po vypuštění si tak užíval volné přírody pouze několik dní. Za rychlé oznámení a odchyt čápa děkujeme zaměstnancům firmy v čele s panem majitelem, kteří čápovi poskytli přístřeší a teplo až do našeho příjezdu.“
Chcete pomoci Záchranné stanici a ekocentru Pasíčka?
PŘISPĚJTE do naší sbírky ZVÍŘATA V TÍSNI – POVODNĚ 2024 pořádané na dárcovském portálu Donio.cz a my část výtěžku této sbírky pošleme Záchranné stanici a ekocentru Pasíčka, aby znovu mohl pokračovat v péči o své svěřence a být opět stabilním domovem pro zvířata v nouzi .