16. července – SVĚTOVÝ DEN MORČAT

Dnes 16.7. je SVĚTOVÝ DEN MORČAT. Jelikož se jedná o oblíbené domácí mazlíčky, podívejte se na pár zajímavostí.

Historie:

Původně morčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. Předpokládá se, že byla poprvé domestikována již v roce 5000 př. n. l. a zpočátku byla chována jako zdroj potravy.

V Jižní Americe za říše Inků lidoví doktoři známí jako “Curanderos” používali morčata během tradičních léčebných rituálů k diagnostice zdravotních problémů pacientů. Černá morčata byla považována za obzvláště posvátná, protože byla nejvzácnější barvou, která se ve volné přírodě vyskytovala.

V 15. století zmiňuje své první setkání s ochočenými morčaty u jihoamerických indiánů Kryštof Kolumbus.

Morčata byla dovezena do Evropy kolem 16. století. Zpočátku si je mohli dovolit jen bohatí lidé.

Vzestup popularity těchto mazlíčků podpořila královna Alžběta I., která zřejmě měla jednoho vlastního. Spekuluje se, že zvíře na jednom z jejích ikonických obrazů je ve skutečnosti morče.

Další zajímavostí je obraz z doby kolem roku 1580 neznámého anglo-nizozemského umělce a zobrazuje tři alžbětinské děti. Tento obraz je také považován za nejstarší známý portrét morčete.

Od 18. století se morčata stávala oblíbenými domácími mazlíčky dětí a z této doby pochází i anglické jméno guinea pig.

Rekordy:

Morčata se dožívají průměrně věku 6 let. Nejstarším morčetem na světě, které se díky své dlouhověkosti dostalo i do Guinnessovy knihy rekordů, je Snowball z Anglie. Dožilo se úctyhodných 14 let a 10 měsíců.

Další morčecí rekordman Truffles dosáhl v roce 2012 celosvětové slávy poté, co vytvořil světový rekord v nejdelším skoku morčete s neuvěřitelným skokem 48 cm.

Kontakt s morčaty pozitivně působí na psychickou pohodu člověka, proti depresím a pocitu samoty, a proto se využívají jako terapeutická zvířata. Pomáhají také například seniorům.  Mazlením s nimi, česáním a krmením lze parádně procvičit jemnou motoriku. Odborně se těmto terapiím říká CAVITERAPIE.

Jsou to velmi společenská zvířata, která milují společnost jiných morčat. V přírodě žijí ve skupinách a komunikují spolu pomocí různých zvuků a postojů těla. Proto pokud se rozhodnete si morče pořídit, bude ideální, když nebude samotné a bude mít minimálně jednoho kamaráda.

V některých zemích světa je dokonce i protizákonné chovat morče samotné.

Pokud vás tento malý chlupatý kamarád okouzlil a plánujete si ho pořídit, ideální je se obrátit na ověřeného chovatele. Je to lepší varianta než kupovat morče ve zverimexu.  A jestli chcete udělat dobrý skutek můžete morče adoptovat od Králičci a Hlodavci v nouzi z.s.

Ilustrační fotografie:

beingbess.blogspot.com

independent.co.uk

guinnessworldrecords.com

 

Sdílet na sociálních sítích:

Komentáře jsou vypnuty.