Den Země je celosvětová událost zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Probíhá každý rok 22. dubna a to již od roku 1970. V současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa a je koordinován organizací Earth Day Network.
Historie Dne Země začala v roce 1969, díky John McConnellovi. Tento mírový aktivista navrhl na konferenci UNESCO v San Francisku, aby byl stanoven den, který bude věnován Zemi a konceptu míru. Jako datum navrhl 21. březen, což je den se stejnou délkou dne a noci na severní i jižní polokouli.
Od roku 1971 začala Den Země organizovat OSN. Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa a 22. duben se tak stal největším sekulárním svátkem, do kterého jsou zapojení lidé společně bez ohledu na původ, víru či národnost.
Důležitým milníkem Dne Země byl ten v roce 2010, kdy se účastníci zavázali vysadit miliardu stromů. Z této původně jednorázové iniciativy vznikl Projekt Calopy. A při příležitosti Dne Země 2016 byla podepsána Pařížská dohoda. Tato mezinárodní dohoda má za cíl zamezit globálnímu oteplování díky omezení vypouštění emisních plynů. O Pařížské dohodě jsme psaly zde.
Téma 2021 – Restore Our Earth
Každý rok mají oslavy jedno téma. Letošním rokem je téma “Restore Our Earth”, Obnovte naši Zemi, a bude se mluvit o pěti stěžejních tématech:
Projekt Canopy – tento projekt je “zodpovědný” za sázení stromů po celém světě.
Potraviny a životní prostředí – každé jídlo něco stojí. Ať už finance, prostory, vodu nebo lidskou sílu. Chov hospodářských zvířat významně přispívá ke globálnímu oteplování a ničení ekosystému.
Klimatická gramotnost – vzdělání v oblasti ochrany přírody je základním kamenem pro snahu chránit přírodu a planetu Zemi.
Globální výzva Země – je dosud největší globální kampaň pro občany. Iniciativa pracuje na integraci stávajících projektů a budování kapacit pro nové.
Velký globální úklid – Pár týdnů zpátky proběhla akce Ukliďme Česko. To ale nemusí znamenat, že není potřeba uklízet odpad. Tento projekt spojuje podobně smýšlející lidi za účelem úklidu svého okolí.
V průběhu celého týdne budou probíhat tři minisummity ohledně klimatické gramotnosti, environmentální spravedlnosti (právo každého člověka na rovné uplatňování zákonů a regulí týkajících se životního prostředí) v oblasti životního prostředí a klimatické problémy prezentované mládeží.
Účastníci a hosté budou dále rozebírat témata jako je redukce odpadu, recyklace nebo “upcycling” (přetváření věcí na vyhození v něco nového). Workshopy se budou zabývat i důležitým tématem obnovy ekosystémů.
A jak bude Den Země 2021 vypadat?
Jako v loňském roce budi i letos část Dne Země probíhat online. Přednášející budou diskutovat o přírodních procesech a důležitosti znovuobnovitelných energií, které mohou obnovit náš ekosystém. Celý program naleznete zde.
Bude se konat plno lokálních akcí, jejich seznam naleznete zde. Bohužel, v Čechách je oficiálně přihlášená jen jedna soukromá akce. Na této mapě naleznete akce v různých částech světa. Akce v České republice ve vašem okolí musíte tedy hledat jinak, než přes tuto mapu.
Organizátoři připravili různé nástroje, které lidem pomohou s účastí na Dni Země. Ať už co se týče organizování akcí, nebo vzdělávání lidí ohledně klimatické krize až po pomoc se zařízením úklidu parku či lesa.
A co vy? Účastníte se Dne Země?
Eliška Coufalová, Nadace na ochranu zvířa